book
book

Ben Hur : opowieść z czasów Chrystusa

Autor: Wallace, Lew




Jerozolima, czasy Chrystusa. Urząd prefekta Judei obejmuje Waleriusz Gratus. Właśnie wjeżdża dumny do Świętego Miasta, którego mieszkańcy tłumnie wylegli na ulice, by zobaczyć nowego cesarskiego namiestnika i jego świtę. Pośród gapiów, przyglądając się orszakowi z murów okazałego domu, jest Ben Hur, potomek znakomitego judejskiego rodu. Nic nie zapowiada nagłej odmiany jego losu. To ma być kolejny

zwykły dzień w książęcym domu Hurów, uchodzących za najbogatszych w całej ówczesnej Judei. Tymczasem wystarczył jeden nieostrożny ruch i przyszłość, malowana dotąd w jasnych barwach, w jednej chwili stała się. przeszłością. Ben Hur to obok Quo vadis niewątpliwie najwspanialsza powieść religijna. Po wielekroć przenoszona na ekran. Dość powiedzieć, że najbardziej znany obraz Williama Wylera z 1959 roku z Charltonem Hestonem w roli Ben Hura zyskał aż 11 Oscarów. Ale to nie powinno dziwić. Wallace stworzył historię przejmującą i po ludzku prawdziwą. Porywająca akcja, pełna dramatycznych scen, czająca się niemal za każdym rogiem zdrada, przewrotność ludzkiego losu, wiara w sny o potędze, miłość i nienawiść, a wreszcie trawiące wszystkich pytanie o Tego, do którego prowadziła niegdyś trzech mędrców pulsująca niezwykłym blaskiem gwiazda. To wszystko sprawia, że lektura tej epickiej opowieści pochłania bez reszty. Tym bardziej że wątek miłosny przeplata się z politycznym, a żądza władzy i niepohamowane ambicje, drzemiące w niejednej duszy, zmagają się z pozorną słabością ewangelicznych prawd. Co ostatecznie zwycięży? Mars, brutalny i bezwzględny, jak chce tego Rzymianin Messala, czy odmienione miłością serce, w co wierzą ci, którzy prawdziwie uwierzyli.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Lew Wallace ; przekład Andrzej Appel.
Hasła:Powieść amerykańska
Literatura amerykańska
Adres wydawniczy:Warszawa : Oficyna Ichtis, 2018.
Opis fizyczny:583, [1] strona : ilustracje ; 21 cm.
Uwagi:Na stronie redakcyjnej: "Ilustracje na stronach rozdziałowych pochodzą z pierwszego polskiego przekładu, który ukazał się staraniem Wydawnictwa Karola Miarki (1901)".
Forma gatunek:Książki. Proza.

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Biblioteka Główna
Wiązowna, ul. Kościelna 41

Sygnatura: 821-3 amer.
Numer inw.: 34485
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowekzamów

Filia Duchnów
Duchnów, ul. Wspólna 157

Sygnatura: 821-3 amer.
Numer inw.: 14990
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowekzamów