book
book

Tragedia na przełęczy Diatłowa : historia bez końca

Autor: Lugen, Alice




Pod koniec stycznia 1959 roku grupa turystów, głównie studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej, postanowiła uczcić kolejny zjazd KPZR zdobyciem góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragicznie i w wyjątkowo zdumiewających okolicznościach. Obozujący na zboczu turyści rozcięli swój namiot, wybiegli w uralską noc, rozpalili ognisko. Nikt nie przeżył nocy - niektórzy zmarli z powodu

hipotermii, u innych znaleziono liczne urazy, ślady krwotoku z nosa, sporych rozmiarów sińce na twarzy, złamania. Do dziś nikt nie wyjaśnił tej sprawy, a samo śledztwo z 1959 roku było równie zagadkowe, jak tragedia. Prokurator zamknął je nagle, a w sprawozdaniu napisał, że przyczyną śmierci turystów była "potężna siła".

Dziś w Rosji badaniem tej sprawy zajmuje się kilkanaście tysięcy osób, w tym Fundacja Pamięci Grupy Diatłowa. Napisano na ten temat kilkanaście książek, nakręcono filmy dokumentalne, opublikowano tysiące artykułów. Co roku w rocznicę wydarzenia na Uniwersytecie Uralskim odbywa się konferencja poświęcona pamięci ofiar.

Tajemnicza śmierć dziewięciorga turystów i niespodziewanie zakończone dochodzenie to idealny punkt wyjścia do snucia teorii spiskowych. Ale Alice Lugen poszła w zupełnie inną stronę. Historia wyprawy służy jej do opowiedzenia o biurokratycznym chaosie, zimnowojennej histerii i zakulisowych politycznych rozgrywkach. Zamiast horroru z paranormalnym tłem dostajemy biurokratyczny thriller, który nie przypadkiem przywołuje na myśl głośny serial o tragedii w Czarnobylu.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Alice Lugen.
Hasła:Dziennikarstwo śledcze
Śledztwo i dochodzenie
Tajemnica
Tragedia na Przełęczy Diatłowa (1959)
Wypadki w górach
Ural (Rosja ; góry)
ZSRR
Reportaż
Adres wydawniczy:Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020.
Wydanie:Wydanie I.
Opis fizyczny:275, [4] strony : fotografie, portrety ; 22 cm.
Uwagi:Bibliografia na stronach 249-260.
Forma gatunek:Książki. Literatura faktu, eseje, publicystyka.
Dziedzina:Historia
Zakres czasowy:1959-2019 r.
Powstanie dzieła:2020 r.

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia Glinianka
Glinianka, ul. Napoleońska 46c

Sygnatura: 796
Numer inw.: 26895
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowekzamów